Pedagog‎ > ‎

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

opublikowane: 29 lis 2017, 13:31 przez Dec Joanna   [ zaktualizowane 29 lis 2017, 13:33 ]
28 listopada 2017 r.
W naszej szkole przez cały tydzień stała gazetka tematyczna związana z prawami dziecka, historią powstania Konwencji o Prawach Dziecka oraz numerami telefonów zaufania, pod którymi w można uzyskać pomoc i wsparcie w sytuacji, kiedy prawa te zostaną złamane. Pani pedagog zaplanowała również ciekawe spotkania z uczniami, których celem było zgłębienie wiedzy na temat praw dziecka oraz umiejętne reagowanie na wszelkie przejawy lekceważenia tych praw.
W środę 22 listopada pani pedagog Agata Downar przeprowadziła z uczniami klasy drugiej i trzeciej pogadankę, podczas której zapoznała uczniów z najważniejszymi zapisami w Konwencji Praw Dziecka. Dopełnieniem pogadanki było wspólne przygotowanie pracy plastycznej, którą uczniowie nazwali "Słoneczkiem praw małego człowieka".
O tym jak ważne są prawa dziecka i co może spotkać tych, którzy tych praw nie przestrzegają opowiedział w klasach starszych pan kurator Henryk Szymczak, który przyjechał do naszej szkoły w piątek 24 listopada na zaproszenie pani pedagog.
Zwieńczeniem działań związanych z zapoznaniem uczniów z ich prawami była pogadanka pani pedagog z naszymi najmłodszymi wychowankami, czyli z grupami przedszkolnymi. Podczas tego spotkania pani Agata wytłumaczyła dzieciom czym są prawa dziecka oraz wymieniała najważniejsze z nich, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa oraz rozwój dziecka. Podsumowaniem pogadanki było wykonanie plakatu, na którym dzieci- na znak, że znają swoje prawa- odcisnęły swoje prawe dłonie. Na koniec tego spotkania wszystkie dzieci otrzymały książeczki z prawami dziecka.