Biblioteka

OBCHODY ŚWIĘTA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

opublikowane: 2 lis 2017, 13:34 przez Żywień Joanna   [ zaktualizowane 2 lis 2017, 13:34 ]

2 listopada 2017 r.

Jednym z głównych zadań postawionych  u progu roku szkolnego jest wdrożenie uczniów do systematycznego odwiedzania biblioteki, wypożyczania i czytania książek. Dlatego obchody Święta Bibliotek Szkolnych w ostatnim tygodniu października były doskonałą okazją do promowania czytelnictwa. Celem spotkań było wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole, przybliżenie uczniom biblioteki i jej zbiorów oraz zaoferowanie nowości książkowych otrzymanych w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zgodnie z tradycją zorganizowaliśmy konkurs na wiersz lub złotą myśl zachęcającą do czytania  dla uczniów klas IV -VII. Natomiast zadanie dla uczniów klas I-III polegało na wykonaniu laurki dla biblioteki. Wszyscy uczestnicy otrzymali gratulacje, słodycze i drobne upominki. Laureatami konkursu bibliotecznego zostali Jeremiasz Witko – kl.VII, Paweł Świrski – kl.VI, Mateusz Guszcza i Tobiasz Swaczyna – kl.V, Małgorzata Mazurkiewicz – kl.IV, Alicja Mrowiec i Milena Kowalska - kl.III oraz Lena Zychal i Szymon Zych – kl.II. Zwycięzcy tegorocznego konkursu otrzymali nagrody książkowe, kredki lub długopisy oraz słodycze. Inną atrakcją był kolorowy plakat promujący czytelnictwo, zorganizowanie omnibusa dla piątoklasistów, podczas którego uczniowie mieli okazję do wykazania się wiedzą o książkach i ich bohaterach. Uczniowie kasy IV  wysłuchali „Opowieści z morałem” i wzięli udział w konkursie „Zgaduj – zgadula”. Podczas spotkań uczniowie rozwiązywali również zagadki, krzyżówki, wypełniali karty pracy. Gratulujemy wszystkim uczniom zainteresowania, zajętych wyróżnionych miejsc i życzymy nieustającego zapału do czytania. 

WYPRAWA DO KRAINY BAŚNI I LEGEND, CZYLI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

opublikowane: 2 paź 2017, 12:38 przez Żywień Joanna   [ zaktualizowane 2 paź 2017, 12:40 ]

2 października 2017r.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto to w naszym kraju zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Główny cel jaki przyświecał spotkaniom to propagowanie codziennego czytania dzieciom, które w przyjazny i skuteczny sposób pomaga wpływać na ich wszechstronny rozwój. Już w czwartek przedszkolaki zostały zaproszone przez panią bibliotekarkę i wychowawczynię do krainy baśni, a w piątek uczniowie klasy II spotkali się z „Pięciopsiaczkami” Wandy Chotomskiej. Historia napisana w pozytywnym nastroju sprawiała, że uśmiech nie znikał z twarzy drugoklasistów. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły pierwsze dni szczeniaczków, które na świat wydała suczka Balbina. Na ciąg dalszy wydarzeń umówiliśmy się w przyszłym tygodniu. Trzecioklasiści zostali zaproszeni do krainy legend i wysłuchali opowieści pt.„Legenda o chlebie”. To spotkanie zainicjowało kontynuację cyklu zajęć rozpoczętych w ubiegłym roku pn. „Głośne czytanie na zaczarowanym dywanie”. W drugiej części spotkania dzieci miały okazję wysłuchać pięknej recytacji wiersza „Bajkowy sen” w wykonaniu ucznia klasy VII Jeremiasza Witko. Uczniowie VI klasy czytali głośno bajki Ezopa, które uczą myślenia, pomagają w zrozumieniu siebie, ludzi i świata. Spotkania upłynęły w miłej i sympatycznej atmosferze. Dzięki czytanym opowieściom uczniowie mieli niepowtarzalną okazję przenieść się do zaczarowanej Krainy Czytania. Podczas spotkań prezentowane były nowości wydawnicze, które znajdują się w bibliotece szkolnej. Uczniowie obejrzeli książki warte przeczytania, a zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Lekcja biblioteczna poświęcona Gminie Góra

opublikowane: 26 mar 2017, 11:14 przez Żywień Joanna   [ zaktualizowane 26 mar 2017, 11:52 ]


23 marca 2017 r. 

Panie bibliotekarki z Oddziału Dziecięcego Biblioteki Miejskiej - Barbara Siekanowicz i Jolanta Mikłosz, odwiedziły naszą szkołę, aby przeprowadzić interesującą lekcję poświęconą Gminie Góra. Celem spotkania, na które zostali zaproszeni uczniowie klasy IV-VI, było promowanie czytelnictwa. Panie bibliotekarki zaprezentowały piękne wydawnictwa o ziemi górowskiej, albumy wykonane własnoręcznie przez uczniów szkół powiatu górowskiego oraz tomik poezji „Ziemia Górowska – wybór wierszy”, w którym znalazły się wiersze naszych uczniów. Poinstruowały również przyszłych czytelników, co należy zrobić, aby zapisać się do Biblioteki Miejskiej w Górze. Podsumowaniem zajęć było rozwiązanie krzyżówki, której hasło brzmiało „Spacerkiem po mieście Góra”. Szczególną aktywnością wyróżnił się uczeń kl. IV-Piotr Drozdowski. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pochwałę za świetną atmosferę podczas zajęć.

II edycja klasowego omnibusa

opublikowane: 13 lut 2017, 08:19 przez Żywień Joanna   [ zaktualizowane 13 lut 2017, 08:19 ]

Na przełomie stycznia i lutego uczniowie klas starszych uczestniczyli w II edycji klasowego omnibusa. Ponownie zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy w czerwcu będą zmagać się o tytuł omnibusa roku. W II edycji  tytuł omnibusa klasy otrzymał Jeremiasz Witko – ucz. klasy VI, Paweł Świrski – ucz. klasy V oraz Mateusz Guszcza – ucz. klasy IV. Gratulujemy zwycięzcom! Wymienieni uczniowie wykazali się wiedzą  z różnych dziedzin: z literatury, z gramatyki, z historii, z matematyki, z przyrody, ze sportu, muzyki i kultury. Zapraszamy do kolejnych zmagań już pod koniec marca. Warto pamiętać, że udział w konkursach skutecznie mobilizuje do zdobywania i pogłębiania wiedzy oraz rozwija szybką orientację. Budzi wśród uczestników szlachetną rywalizację.                                                                                 

 

 

Konkursy czytelnicze dla klasy IV

opublikowane: 13 lut 2017, 08:17 przez Żywień Joanna   [ zaktualizowane 13 lut 2017, 08:17 ]

Miło nam poinformować, że w konkursach organizowanych dla klasy IV udział wzięli wszyscy uczniowie. W konkursie pt. „Ta legenda najbardziej mi się podobała” najciekawsze prace napisali i pięknie zilustrowali Mateusz Guszcza, Ewelina Miskis, Weronika Skoczylas i Tobiasz Swaczyna. Natomiast w konkursie pt. „Moja ulubiona baśń” najładniejsze opowiadania napisali Mateusz Guszcza i Tobiasz Swaczyna. Uczniowie ci otrzymali bardzo dobre oceny z języka polskiego i drobne upominki. Gratulujemy laureatom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

 

Rok Henryka Sienkiewicza

opublikowane: 17 lis 2016, 08:29 przez Żywień Joanna   [ zaktualizowane 24 lis 2016, 10:24 ]

15 listopada 2016r.

Dziś mija 100 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych, a także najpopularniejszych pisarzy polskich - Henryka Sienkiewicza. Autor Trylogii, Quo vadis, Krzyżaków czy W pustyni i w puszczy zmarł w Vevey w Szwajcarii 15 listopada 1916 r. Okrągła rocznica stała się okazją do ustanowienia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości. Uczniowie klasy VI aktywnie włączyli się te obchody. Brali udział w gminnych obchodach Narodowego Czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Przygotowali wystawkę dzieł pisarza oraz portret noblisty w odświętnej szacie. Zapoznali się z biografią, czytali fragmenty utworów, pisali test dotyczący życia i twórczości Sienkiewicza, rozwiązywali zadania wykorzystując wiedzę matematyczną i logiczne myślenie, obejrzeli prezentację multimedialną, a na zakończenie w zorganizowanym quizie odpowiadali na pytania. Zwieńczeniem naszych zajęć było ogłoszenie konkursu polegającego na napisaniu wypracowania na jeden z dwóch tematów, a mianowicie: 1. Śniło mi się, że spotkałem/łam się z Henrykiem Sienkiewiczem 2. List do Henryka Sienkiewicza z podziękowaniami. Podsumowanie konkursu odbędzie się 30 listopada. Spotkania poświęcone wielkiemu pisarzowi bardzo podobały się szóstoklasistom! Z niecierpliwością oczekują na ogłoszenie wyników. Trzymamy kciuki za uczestników konkursu. Powodzenia!

Czytamy Sienkiewicza w szkole

Podsumowanie akcji "Jak nie czytam, jak czytam"

opublikowane: 11 paź 2016, 10:39 przez Żywień Joanna   [ zaktualizowane 11 paź 2016, 10:39 ]

10 czerwca 2016 r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji  „Jak nie czytam, jak czytam” mającej na celu ustanowienie rekordu w jednoczesnym czytaniu książek. Spotkanie to popularyzowało czytelnictwo i biblioteki szkolne. Pod koniec wakacji dowiedzieliśmy się, że  wspólnie ustanowiliśmy rekord w masowym czytaniu w jednym momencie. W całej Polsce czytało 432 608 osób. To niesamowity sukces! Nasza szkoła nie została laureatem tej akcji, ale wszyscy uczestnicy przeżyli niezapomniane chwile wspólnie czytając. Otrzymaliśmy od organizatorów serdecznie gratulacje i podziękowania za zaangażowanie, ciężką pracę i niezwykłe pomysły. 

Dzień głośnego czytania

opublikowane: 10 paź 2016, 06:00 przez Żywień Joanna   [ zaktualizowane 11 paź 2016, 10:40 ]

29 września 2016r.

Dziś z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania pani bibliotekarka – Mirosława Rutkowska wraz z panią Magdaleną Andrzejczak zaprosiły uczniów klasy II na spotkanie z „Pięciopsiaczkami” Wandy Chotomskiej. Była to kolejna okazja do wprowadzenia dzieci w magiczny świat książki. Drugoklasiści z ogromnym zainteresowaniem śledzili pierwsze dni szczeniaczków, które na świat wydała suczka Balbina. Na ciąg dalszy wydarzeń umówiliśmy się w październiku, kiedy rozpoczniemy realizację projektu „Głośne czytanie na zaczarowanym dywanie”. W drugiej części spotkania przypomnieliśmy ulubione wiersze o zwierzętach Jana Brzechwy, a na zakończenie dzieci pięknie zaśpiewały piosenkę „Kaczka Dziwaczka”. Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Głośne czytanie to wspaniała forma przysposobienia czytelniczego, jest bardzo łatwe, bo znajduje się w zasięgu możliwości każdego, nie wymaga szczególnych zdolności ani nakładów finansowych. W naszej szkolnej bibliotece trwa cały rok szkolny, jest kanwą dla wielu imprez czytelniczych oraz towarzyszy wielu bibliotecznym przedsięwzięciom.

Narodowe Czytanie - "Quo vadis"

opublikowane: 11 wrz 2016, 02:59 przez Żywień Joanna   [ zaktualizowane 12 wrz 2016, 12:04 ]

3 września 2016r.

W sobotnie popołudnie nasza szkoła włączyła się w  gminne obchody Narodowego Czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Akcja przebiegała pod patronatem Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz. W uroczystych obchodach uczestniczyli uczniowie klasy VI pod opieką Mirosławy Rutkowskiej. Delegacja w składzie - Paulina Czopek, Wiktoria Barnik, Wiktor Domagała, Piotr Bartkowiak i Dawid Trzpil spotkała się pod Pomnikiem Wolności w Górze i wraz z licznie zgromadzoną młodzieżą przemaszerowała ulicami miasta w Orszaku Nerona do Domu Kultury, gdzie zebrali się wszyscy lektorzy. Oficjalnego otwarcia dokonała Burmistrz Góry i rozpoczęła czytanie fragmentów „Quo vadis”. Wśród czytających powieść byli zaproszeni posłowie i radni oraz osoby znane z życia społecznego i politycznego naszej gminy. Obecnością zaszczycił również aktor - Zbigniew Waleryś, który w ekranizacji „Quo vadis” wcielił się w postać Pawła z Tarsu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do dostarczania  nam pozytywnych przeżyć. 

„Jak nie czytam, jak czytam"

opublikowane: 13 cze 2016, 06:31 przez Żywień Joanna   [ zaktualizowane 13 cze 2016, 06:42 ]

10 czerwca 2016 r. 
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji mającej na celu ustanowienie rekordu w jednoczesnym czytaniu książek. Spotkanie to popularyzowało czytelnictwo i biblioteki szkolne. Akcję ogłosiło czasopismo „Biblioteka w Szkole”, a przewodnie hasło brzmiało „Jak nie czytam, jak czytam”. O godzinie 10:00, korzystając z pięknej pogody, spotkaliśmy się przed szkołą. Wszyscy uczniowie w towarzystwie pani dyrektor, nauczycieli i  i innych pracowników rozpoczęli wspólne czytanie - każdy swojej książki. Przygotowaliśmy również i zaprezentowaliśmy hasła promujące modę na czytanie, stworzyliśmy absurdalne zdanie odczytując ze wskazanej strony pierwsze wyrazy, połączyliśmy się w „książkowy łańcuch”, głośno powtarzaliśmy sentencje o książkach i czytelnictwie. Może udało się pobić rekord czytania w jednym momencie?

1-10 of 30