Archiwum‎ > ‎Rok szkolny 2016/2017‎ > ‎

Obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

opublikowane: 28 kwi 2017, 12:58 przez Żywień Joanna   [ zaktualizowane 26 wrz 2017, 07:23 ]
28 kwietnia 2017r.

"A jak ciebie kto zapyta:
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem.
Mów, że jesteś z takiej chaty,
Co Piastowską chatą była.
Żeś z tej ziemi, której kwiaty
Gorzka rosa wykarmiła."
Uchwalona 3 maja 1791 r. Ustawa Rządowa była ukoronowaniem panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej korzenie są jednak znacznie głębsze. Już od początku XVIII w. w Polsce powstawały rozmaite idee głębokich reform politycznych. Rok po uchwaleniu Konstytucji Sejm Wielki wciąż obradował, uchwalając kolejne ustawy budujące nowy ustrój. Konstytucja stanowiła symbol dążenia do odrodzenia narodowego przez cały okres zaborów. I właśnie o tym była dzisiejsza lekcja historii, na którą zaprosili uczniowie klas V i VI, przygotowana w formie montażu słowno - muzycznego. Uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze, którą dopełniała dekoracja w tonacji biało - czerwonej. Na zakończenie dyrektor szkoły p. Danuta Paruch podziękowała uczniom za dostarczenie wielu wzruszeń oraz przekazaną wiedzę o Konstytucji oraz nauczycielom p. Joannie Dec, p. Mirosławie Rutkowskiej, p. Mariuszowi Gustawowi oraz p. Magdalenie Andrzejczak, którzy dołożyli wielu starań, aby dzisiejsza uroczystość przebiegła w patriotycznym nastroju.