Aktualności‎ > ‎

TYDZIEŃ KSIĄŻEK ZAKAZANYCH

opublikowane: 13 paź 2018, 13:11 przez Dec Joanna   [ zaktualizowane 13 paź 2018, 13:12 ]
5 października 2018 r.

W ostatnim tygodniu września obchodziliśmy w szkole Tydzień Książek Zakazanych. Akcja ta, obchodzona na całym świecie od 1982 r., wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych - Banned Books Week - i jest związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Nasza biblioteka przypomniała uczniom o literaturze, która była zakazywana, wycofywana lub po prostu kontrowersyjna. „Problematyczne” książki wpisywane były na „indeksy” z powodów politycznych, społecznych, obyczajowych czy też religijnych. Akcja nie tylko porusza problematykę wolności słowa, ale również ma na celu wzrost czytelnictwa oraz zainteresowanie młodego czytelnika historią. Dzięki wystawie tematycznej, przygotowanej przez panią Annę Lewczuk, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym jest cenzura i jakie książki były w przeszłości zakazane. Okazało się, że tak lubiane powieści, jak „Przygody Tomka Sawyera, „Chata wuja Toma”, czy chociażby „Czerwony Kapturek”były niegdyś książkami ocenzurowanymi. Dziś większość z tych pozycji jest dostępna dla czytelników. Zapraszamy do biblioteki!